• بنر مناسبتی
 • slidebg1
  امیررضا خادم، معاون حقوقی و امور استان های وزارت ورزش و جوانان:
  اگر کسی می تواند هزینه های تیم محبوب ابومسلم
  را تضمین کند، پیش بیاید تا تیم به آنها واگذار شود
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • شعر و طنز ورزشی
  ز ورزش بــود مـرد را راستــی

  ز سستـی کژی زاید و کاستــی
  تو کز ورزش دیگران دلخوشی
  نشاید که نامنت نهند ورزشی
 • اسلام، دین
  نشاط و شعف
  است نه اندوه...
  فیلسوف و شهید مظلوم دکتر بهشتی
  ورزش، باعث ارتقای شاخص های سلامت جسمی و روحی ورزشکاران و افزایش شور و نشاط اجتماعی در جامعه می شود

میزگرد آسیب‌شناسی فصل تلخ فوتبال خراسان در ایسنا: بررسی دلایل سقوط پیام و ابومسلم خراسان

   |  یکشنبه 4 مرداد 1394

فصل هشتم لیگ برتر فوتبال ایران، از این حیث برای ما خراسانی‎ها ماندگار شد که برای نخستین بار حضور هم زمان دو نماینده در لیگ برتر را تجربه می‌کردیم. تیم پیامی که توانسته بود در اردیبهشت ماه سال 87 مجوز حضور در لیگ برتر را به دست آورد و دیگری ابومسلمی بود که تجربه سال‌ها حضور در سطح یک فوتبال ایران را به همراه داشت و فصل گذشته نیز توانسته بود در مکان چهارم قرار بگیرد و بهترین نتیجه تاریخ این تیم در لیگ برتر را رقم بزند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، با آغاز فصل هشتم، نتایج کسب شده زنگ خطری بود برای وضعیت نمایندگان استان. پیام مشهد که بدون پشتوانه و برنامه قدم به لیگ برتر گذاشته بود، دیری نپایید که در همان سال نخست حضورش، با بحران روبرو شد و در آخرین روز از فصل هشتم لیگ برتر، پیام در ورزشگاه ثامن مشهد میزبان استقلال بود؛ در یک سوی میدان استقلالی حضور داشت که برای کاپ قهرمانی به مشهد آمده بود و در سوی دیگر میدان پیامی حضور داشت که برای بقا می‌جنگید و از آن تلخ‌تر این بود که برای بقا چشمش به نتیجه دیدار دیگر تیم هم شهری خود ابومسلم بود تا مشخص شود کدام تیم مشهدی قربانی این فصل خواهد بود که در پایان استقلال با پیروزی یک بر صفر جشن قهرمانی خود را در مقابل چشمان هزاران هواداری گرفت که باید با لیگ برتر خداحافظی می‌کردند و پیام مشهد تنها به خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به ابومسلم سقوط کرد....

در هفته آخر تیم ابومسلم نیز که شرایط بحرانی را تجربه می‎کرد، بدون سرمربی حاضر شد و مدیرعامل این تیم بر روی نیکمت نشست و در نهایت فصل تلخ فوتبال خراسان به پایان رسید. اما در فصل نهم نیز ابومسلمی که با بحران مالکیتی روبرو شده بود، پا میدان گذاشت ولی ابومسلم با حاشیه‌های زیادی که داشت، در نهایت در 13 اردیبهشت ماه سال 89 با قرار گرفتن در جایگاه 17 با لیگ برتر برای همیشه وداع کرد.

حال، پس از 7 سال دوباره قرار است فوتبال خراسان دو نماینده جدید دارد، پدیده‌ای که دومین سال حضور خود در لیگ برتر را تجربه می‌کند و سیاه‌جامگان تازه صعود کرده که هر دو در میدان لیگ برتر کار سختی در پیش دارند. 

در میزگردی که با حضور چهره‌هایی همچون هاشم حسینی رئیس وقت هیات فوتبال خراسان رضوی، عباس چمنیان یکی از سرمربیان استان و مدرس فدراسیون، آرمین رهبر مربی فوتبالی که در آن سال حضور در هر دو تیم پیام و ابومسلم را تجربه کرد، حسن نوری به عنوان دبیر فعلی هیات فوتبال خراسان رضوی و محمدرضا عباسی و مجتبی سرآسیایی به عنوان نمایندگان دو باشگاه فعلی سیاه جامگان و پدیده در خبرگزاری ایسنا - منطقه خراسان برگزار شد، به این پرداختیم که در فصل 88-87 چه شد که پیام سقوط آسانسوری را تجربه کرد و ابومسلم با آن پیشینه اینگونه به سوی نابودی حرکت کرد و حال چه کنیم تا این اتفاق تلخ برای استان خراسان رضوی تکرار نشود.  

در این میزگرد کارشناسان شرایط سیاه‌جامگان را به پیام مشهد در آن سال تشبیه کردند و از پدیده نیز به عنوان ابومسلم آن روزها یاد کردند.

پیام بدون برنامه و بدون حامی مشخصی، تنها با تکیه بر حمایت لفظی مدیرانی غیر فوتبالی به همراه عدم آشنایی با فضای حرفه‌ای لیگ برتر، هزینه‌های چندین برابری نسبت به لیگ دسته یک و وجود رقبایی با حمایت دولتی، پا در میدان لیگ برتر گذاشت. ابومسلم نیزکه پشتوانه محکمی همچون ناجا و ایران خودرو را از دست داده بود همزمان با واگذاری به اشخاصی دیگر از سوی استانداری، به سوی حواشی سوق داده شد و ناکامی‌های ابومسلم آغاز شد.

کارشناسان این میزگرد، رشد گروه‌های مخالف در کنار تیم‌های استان، برنامه‌ریزی اشتباه، شیوه غلط مدیریتی دو تیم، خصوصی‌سازی بدون برنامه و غلط، عدم وجود مدیران کمک‌کننده، رقابت نابرابر در لیگ، نبود شاخص‌های لیگ برتر در زمینه‌های مالی و فیزیکی در این دو باشگاه را مهمترین دلایل این شکست بزرگ دانستند. 

و حالا پس از گذشت نزدیک به هفت سال از این اتفاقات گفته می‌شود شرایط فوتبال استان هیچ تغییری نکرده است و همه این خطرات متوجه دو تیم پدیده و سیاه‌جامگان نیز هست. همچنان هیچ گونه همیت و اراده‌ای از سوی مسئولین استانی، استانداری، شهرداری، آستان قدس، صنایع استان و دیگر نهادهای استان وجود ندارد که دست در دست یکدیگر برای موفقیت این ورزش اجتماعی و پرطرفدار کاری کنند. 

باشگاه سیاه‌جامگان به عنوان یک تیم کاملا خصوصی از هیچ حمایتی از سوی دیگر نهادهای استان بهره‌مند نمی‌شود این در حالی است که این تیم‌داری و حضور در لیگ برتر از جهات مختلف آورده‌هایی برای استان دارد. پدیده نیز به عنوان نماینده‌ای از بخش خصوصی با وجود مشکلات بسیار زیاد پیش روی خود، از ادامه راه کنار نکشیده است. در کنار شرایط سخت اقتصادی که در کل کشور و در همه زمینه‌ها وجود دارد، تنها خواسته این دو تیم نیمه توجهی به فعالیت آن‌هاست، اقدامات هرچند کوچکی از سوی نهادها که می‌تواند بار بزرگی را از دوش این دو تیم بردارد. کمک مقامات و مسئولان به وسیله ارائه کارهای پیمانی به مجموعه‌های پدیده و سیاه‌جامگان را جدی باید گرفت، این پیمان را می‌توان به پول تبدیل کرد و به نفع طرفین نیز خواهد بود. و در نهایت شاید برای رسیدن به این خواسته‌ها، داشتن یک جلسه ملاقات با استاندار خراسان رضوی و شهردار مشهد باشد و در مقابل حمایت‌هایی که دیگر استان ها از نمایندگان ورزشی خود می‌کنند هرگز خواسته گزافی نیست.

با این حال وجود وفاق و همدلی بین دو تیم پدیده و سیاه‌جامگان و نداشتن تنش در طول فصل با یکدیگر، صداقت در کار، نپرداختن به حواشی، فرهنگ‌سازی و انتقاد و حمایت اندیشمندانه رسانه‌ها از نمایندگان شهر خود، داشتن برنامه و تعامل هرچه بیشتر نمایندگان استان و مسئولین استانی با ورزش می‌تواند راهکارهایی برای بهبود شرایط دو تیم پدیده و سیاه جامگان در طول فصل پانزدهم لیگ برتر باشد.   

هاشم حسینی:
بی برنامه‌گی مدیران و تشکیل گروه‌های تخریب‌گر عامل اصلی سقوط بود

به گزارش خبرگزاری ایسنا – منطقه خراسان، هاشم حسینی، رییس اسبق هیات فوتبال خراسان رضوی گفت: بی برنامه‌گی مدیران و تشکیل گروه‌های تخریب‌گر عامل اصلی سقوط بود

وی افزود: نیاز به برگزاری چنین جلساتی وجود دارد تا مشكلاتی كه در سال 87 و 88 برای تیم‌های استانی ما رقم خورد دوباره تکرار نشود. با توجه به اینكه مردم تمام مشكلات را ازهیات فوتبال می‌بینند به دبیر هیات پیشنهاد داده بودم كه چنین جلساتی را زودتر برگزار كنند تا دوباره شاهد اتفاقات تلخ در استان نباشیم
 
وی تصریح كرد: با توجه به این كه هیات فوتبال قطعا در این موضوع سهیم است امیدارم با تدابیر خاص مانع جلوگیری این اتفاق شوند.
 
حسینی در خصوص شرایط سال 88- 87 عنوان كرد: شرایط به گونه‌ای رقم خورد كه دو تیم از بخش خصوصی در لیگ برتر حضور داشتند و متاسفانه كسانی در این جایگاه قرار گرفته بودند كه نمی‌دانستند برای چه موضوعی وارد فوتبال شده بودند و هیچ هدف و برنامه‌ریزی خاصی را در فوتبال نداشتند. از یک سو خیلی خوشحال بودیم كه دو تیم در لیگ برتر داریم از سوی دیگر کاملا نگران بودیم چون هیچ کسی پشت این تیم‌ها نبود.
 
رئیس اسبق هیات فوتبال خراسان خاطرنشان كرد: اما كم كم گروه‌هایی در كنار این تیم‌ها  به وجود آمدند و شروع به فعالیت كردند كه آسیب‌های زیادی به این دو تیم وارد كردند تا جایی که كارت‌های مربیگری جعلی و قراردادهای كاذبی را امضا كردند و در جهت تخریب همدیگر عمل کردند و آدم‌های صادقی به میان نیامدند. متاسفانه هنوز مختصات فوتبال برای خود افراد فدراسیون مشخص نشده است و این افراد با سازماندهی خاص و بهانه‌های مختلف به این تیم‌ها مشاوره می دادند.

وی در خصوص گروه‌هایی كه به این دو تیم ضربه زدند عنوان كرد: متاسفانه این گروه‌ها برنامه‌ریزی‌های  درستی نداشتند و با وجود ضعف مدیریت این دو تیم، ضربه‌های زیادی به این دو باشگاه خصوصی استان وارد کردند.
 
حسینی خاطرنشان كرد: در این میان مسئولان این دو تیم بودجه‌ای مناسب نبسته بودند و درصد كمی از این بودجه برای تیم خود قائل بودند و مابقی آن‌ها به امید این بودند که در آینده مبالغی به دستشان از محل‌های مختلف برسد كه هیچ گاه این اتفاق نیوفتاد.
 
وی گفت: چون مدیران فوتبالی نبودند کم کم با پررنگ شدن مشکلات، میدان را خالی کردند و هیات فوتبال درگیر شد. این گردش‌های مالی در حالی که خارج از هیات بود و ربطی نداشت با این حال هیات برای این تیم‌ها بیش از یک میلیارد را تسویه حساب كرد و من بارها به کمیته انضباطی رفتم و حتی به عنوان رئیس هیات فوتبال مقابل رای فدراسیون می‌ایستادیم.
 
رئیس اسبق هیات فوتبال خراسان اضافه كرد: شرایط به گونه‌ای رقم خورد که هیات فوتبال مجبور به ورود شد در حالی که در شرح وظایف ما نبود و اگر ورود نمی‌کردیم رسانه‌های استان ایراد می‌گرفتند و با توجه به گردش مالی كمی كه داشتیم مشكلات هر روز بیشتر می‌شد كه این روزهای تلخ در خاطرات فوتبالی من به ثبت رسید.
 
وی اضافه كرد: متاسفانه مدیران وقت این دو تیم هیچ برنامه ای برای بودجه‌شان نداشتند و به امید این بودند كه استانداری و دیگر نهادها به  تیم‌هایشان كمك كنند در حالیکه آنچه را كه فكر می‌كردند تفكرات پوچ و خالی بود كه بهترین تصمیم برای آن‌ها در چنین شرایطی فرار بود.
 
حسینی افزود: تا زمانی كه بخش دولتی در ورزش حضور داشته باشد هیچ یک از باشگاه‌های خصوصی نمی‌توانند با بخش دولتی رقابت داشته باشند.
 
رئیس اسبق هیات فوتبال درخصوص شرایط حال حاضر دو تیم برای حضور در لیگ برتر عنوان كرد: شرایط امسال این دو تیم خیلی بهتر از شرایط سال 88 دو تیم پیام و ابومسلم است. خدا را شکر دو مدیر ورزشی در كنار این دو تیم قرار دارند كه خیلی می‌تواند به تیم هایشان كمك كنند. 
 
وی اضافه كرد: در این چند وقت اخیر هیچ همدلی در استان شاهد نبودیم، باید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد كه اگر تیمی از استان شکست می‌خورد تمامی مسئولین از این شكست ناراحت باشند تا بتوانیم با یك وفاق عمومی به تیم‌های لیگ برتری خود كمك كرده باشیم.
 
سرپرست فصل پیش تیم پدیده خراسان در پایان تصریح كرد: خیلی به این دو تیم اعتقاد دارم و امیدوارم این دو باشگاه هم اكنون دست در دست هم قرار دهند تا شروع خوبی برای مسابقات داشته باشم. شرایط باید به گونه‌ای رقم بخورد كه به غیر از دو بازی كه در لیگ با هم بازی دارند در بقیه فصل رفاقت خوبی با یكدیگر داشته باشند.

ادامه در پست بعدی... 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم رویدادهای فوتبالی کشور در آئینه رسانه ها

فوتبالی / فوتسالی از نگاه ایسنا


در قاب ورزش سه


اخبار ورزشی در قاب مهر


کلیپ ورزشی - فوتبالیهواداران ابومسلمی در وبگاه خود چه می گویند؟
با برگزاری مراسم قرعه‌کشی نوزدهمین لیگ برتر فوتبال برنامه کامل این رقابت‌ها در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۸، برنامه کامل نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال مشخص شد. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مراسم قرعه‌کشی نوزدهمین دوره لیگ برتر عصر امروز (سه‌شنبه 15 مرداد 1398) در مشهد انجام شد. این مراسم در حالی برگزار شد که به دلیل آماده نبودن ورزشگاه‌ها، زمان آغاز این مسابقات هنوز مشخص و اعلام نشده است. برنامه کامل نیم‌فصل اول لیگ نوزدهم به شرح زیر است: >>> ادامه ...


وبگاه های ابومسلمی در جستجوی چیست؟

امیر رضا خادم: همه باید برای احیای باشگاه ابومسلم تلاش کنند!  این فراز  ارزشمند از زبان معاون  محترم حقوقی و امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان کشور و  چهره‌ی نام آشنای ورزش استان امام مهربانی ها، حضرت امام رضا، علیه آلاف التحیه  و الثناء، دقیقاً همان هدفی است که ما از ده سال پیش در پی آنیم!  به یاد دارم تابستان سال 1386، بخشی به نام «واحد فناوری اطلاعات» اساساً در باشگاه وجود نداشت و تنها نشانه‌ی فعالیت در این زمینه، یک سایت نصفه نیمه‌ای بود که هر شش ماه  یک بار هم چه بسا به روز نمی شد! تصمیم قطعی خودمان را گرفتیم تا آغاز کنیم روند «مستندسازی» کلیه‌ی مستندات باشگاه را با شعار «هرچه متن، هرچه عکس، هرچه  فیلم و در نهایت هر چه صدا» و چون ضرورت داشت این مستندات انحصاراً در فضای دیجیتال محافظت شود، از این رو در حد توان، کلیه‌ی مستندات آنالوگ را تبدیل  به مستندات دیجیتالی کردیم و در گذشته بر روی درایوهای فیزیکی قرار دادیم و  امروزه در بستر فضای ابری نگهداری و محافظت می‌کنیم!  ...

«باشگاه فرهنگی ورزشی ابومسلم خراسان»
 Aboumoslem Khorasan FC -  www.aboumoslemfc.ir

Copyright © 2006
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو